سرشناسی، خودنوشته‌ها در فضای مقالات؛ صفحات کاربری


گاه پیش می‌آید شخصی بلافاصله پس از ثبت نام، اقدام به ایجاد صفحه‌ای جدید در مورد خود می‌کند. البته اینکه چگونه مدیران و کاربران ویکی‌پدیا می‌فهمند که نویسنده مقاله همان شخصی است که مقاله در مورد اوست راه‌های گوناگونی وجود دارد؛ بر فرض مقاله درمورد شخصی ناشناس به نام «اکبر بن رجل‌الجوزا» است و نام کاربری نویسنده هم "AkbarBinRigel"؛ اغلب این صفحه‌ها متنی شبیه به رزومه کاری دارند، کوتاه هستند (چرا که مطلب خاصی درمورد شخص موجود نیست) و به صورت تعریف‌کننده نوشته شده‌اند. روزانه ده‌ها و صدها مقاله از این دست چه در ویکی‌پدیای فارسی و چه در ویکی‌پدیای سایر زبان‌ها ساخته و چندی بعد حذف می‌شوند.

حال مشکل چیست؟ چرا باید این صفحات حذف شوند؟

دلیل اصلی؛ عدم احراز سرشناسی است. در ویکی‌پدیا باید در مورد شخصی نوشت که بیرون از ویکی‌پدیا و در محافل رسمی دارای سرشناسی است. سایت‌های خبری، سایت‌های دولتی، ارگان‌ها، کتاب‌ها، مقالات، فیلم، تلویزیون، مجلات و غیره از این دست منابع‌اند. باید توجه داشت که وبلاگ و کلوب و فروم منابعی «خودساخته» اند. هنگام احراز سرشناسی عنوان مقاله نمی‌توان به بودن نام شخص در وبلاگی (چه وبلاگ خود شخص باشد چه دوستان و غریبه‌ها) اکتفا کرد (کما اینکه اغلب همین منابع کوچک هم موجود نیستند). همچنین؛ صرف استاد دانشگاه بودن، دانشجوی فعال بودن، مقاله نویسی برای مدرسه و دانشگاه و سازمان نیز سرشناسی نمی‌آورد.

با این پیش‌زمینه، عمق مشکلات کاربران و مدیران ویکی‌پدیا را در مورد سیل کاربران جدیدی که به قصد ساخت مقاله‌ای در مورد خودشان آمده‌اند تا شهرتی داشته باشند و به بودن اسم خودشان در یک دانشنامه ببالند، پدیدار خواهد شد.

حال تصور کنید که پس از اقدام برای حذف صفحه مورد نظر از ویکی‌پدیا، کاربر نویسنده مطلب در جهت انتقام یا از روی خشم و نفرت چه اقدام‌هایی خواهد کرد. در صفحات عمومی فحش و ناسزا می‌نویسد، مقاله‌ای دیگر را خراب می‌کند، در صفحه کاربری مدیر حذف کننده و یا کاربر پیشنهاد حذف دهنده خراب‌کاری کرده و هرچه شایسته نیست درج می‌کند. همچنین پیش آمده‌است که شخص در وبلاگ خود کل ویکی‌پدیا یا کل ویکی‌پدیای فارسی را زیر سوال برده و مدیران و کاربران آنجا را مغرض و منفور می‌داند و پر واضح است که چه ضربه بزرگی به ویکی‌پدیای فارسی که همین الآن هم در میان عامه مردم و عامه کاربران اینترنتی فارسی زبان جای خود را باز نکرده است.

چه‌کار باید کرد؟

طبیعتا آموزش مسائل مهم و بنیادی در بدو ورود کاربران به ویکی‌پدیا. این کار می‌تواند ارائه‌ٔ پیوندهای آموزشی به کاربر از طریق صفحهٔ بحث او، ایمیل، وبلاگ‌ها و غیره باشد.

یعنی به هیچ وجه درمورد خود ننویسیم؟

جواب منفی است. اگر سرشناسی دارید؛ در مورد شما می‌نویسند. توجه داشته باشید که مشک آنست که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید. اما در صورت مشاهدهٔ مطلبی نامربوط، تهمت، ناسزا و غیره می‌توانید خود درخواست حذف بدهید یا حذف کنید. باز هم ذکر این نکته لازم است که اگر کاربر دیگری مطلب را بازگرداند و در انتها درخواست منبع برای مطلب مورد بحث داشت، این کار او را حمل بر دشمنی با خود نکنید و صبور باشید.

در صورتی که سرشناسی نداشتیم چه؟
می توانید یک معرفی مختصر از خود در صفحات کاربری بنویسید. صفحات کاربری در ویکی‌پدیا چیزی شبیه به پروفایل‌های کاربران در فروم‌ها و وبلاگ‌ها هستند. این صفحات از قوانین موجود ویکی‌پدیا پیروی می‌کنند و البته به سبک ویرایش مقالات ویرایش می‌شوند. در این صفحه می‌توانید از خود بنویسید، از مطلبی که دوست دارید بنویسید، از شخصیتی که دوست دارید عکس بگذارید و اعمالی از این قبیل. پیوند به صفحهٔ کاربری شما ازطریق پیوند به آن صفحه با نام کاربری خودتان که در گوشهٔ بالا چپ مرورگر مشاهده می‌شود قابل دسترسی است.

/ 1 نظر / 29 بازدید
008

هر چی آرزوی خوبه مال تو اگه مایل به تبادل لینک هستی منو با نام دانشجو لینک کن خبر بده تا لینکت کنم