مقدمه در مورد ویکی‌پدیا

ویکی‌پدیا در نگاه اول یک سایت است. سایتی که هدف اصلی‌اش، جمع کردن تمام دانش بشری در یک فضای معین برای استفاده تمام مردم دنیاست. مطالب ویکی‌پدیا را «مشارکت‌کنندگان» آن می‌نویسند. کسانی که در علمی خاص سررشته‌ای دارند و کسانی که در خود احساس می‌کنند می‌توانند برای اعتلا دانش بشری کمکی کنند و برای گسترش ویکی‌پدیا که هدف اصلی‌اش همان اعتلا دانش است؛ تلاش کنند.

با همین منش و سیاست، ویرایش ویکی‌پدیا برای همگان آزاد است. دروازه‌های ویکی‌پدیا برای هرکسی که در خود احساس می‌کند می‌تواند برای آن بنویسد باز است. پس ویکی‌پدیا:

 «دانشنامه‌ای است که از طریق مشارکت بسیاری از خوانندگانش نوشته می‌شود. ویکی‌پدیا مشارکت را آسان می‌سازد. همواره افراد بسیاری در جهت بهبود ویکی‌پدیا تلاش می‌کنند و صدها ویرایش در هر ساعت انجام می‌دهند.»

(برگرفته از صفحه آشنایی در ویکی‌پدیا)

 

سوال: آیا من هم می‌توانم در ویکی‌پدیا مشارکت کنم؟

چرا که نه! اگر در خود احساس می‌کنید که دانشی در خور توجه برای درج در یک دانشنامه دارید، اگر تخصص ترجمه از زبان‌های دیگر دارید، اگر با مقاله نویسی آشنایی دارید (و حتی اگر آشنایی ندارید) می‌توانید پس از خواندن سیاست‌ها و راهنماهایی که توسط بنیانگذاران بنیاد نوشته شده و کاربرانش نیز به آن اجماع دارند، شروع به ویرایش در ویکی‌پدیا کنید. ویرایش در ویکی‌پدیا بسیار آسان است اگر روش‌ها و راهنمایی‌ها را کامل بخوانید و متوجه شوید و به آنها عمل کنید. به این صورت شما سهمی در پیشبرد دانش بشری و شناساندن معلومات ارزشمند خود به دیگران خواهید داشت.

/ 0 نظر / 29 بازدید