ویکی‌پدیا دانشنامهٔ «آزاد»

عبارت: «ویکی‌پدیا دانشنامهٔ آزاد» ترجمه‌ای از «Wikipedia the free encyclopedia» است. در میان بحث‌های مربوط به سیاست‌های ویکی‌پدیا، تشریح آزاد بودن ویکی‌پدیا مسئله‌ای مهم و شایستهٔ بررسی است. چرا که بسیاری از هم‌وطنان ایرانی و فارسی زبانان جهان در مورد کلمهٔ «آزاد» درکی نابهنجار دارند. آزادی در ویکی‌پدیا به معنای آزادی بیان و دموکراسی و آزادی نوشتن هر مطلبی نیست. منظور از «آزاد» در اختیار عموم بودن، مجانی و رایگان بودن، امکان استفاده از مطالب و مقاله‌ها بدون نیاز به کسب اجازه و یا طی‌کردن مراحل قانونی؛ و امکان ویرایش مطالب توسط همگان است. ویکی‌پدیا؛ مکانی به عنوان تریبون تبلیغاتی برای افراد، عقیده‌ها، گروه‌ها، حزب‌ها و سازمان‌ها نیست. نباید ویکی‌پدیا را محلی دارای «آزادی مطلق» که در آن هرکس می‌تواند ابراز عقیده کند دانست. هرمکانی دارای قوانین خاص به خود است و هرکس تابع این قوانین نباشد ناچار به خروج از آن است. در ویکی‌پدیا هیچ نشانی از عبارت‌های «آزادی بیان» یا «آزادی عقیده» نخواهید دید. اگر در ویکی‌پدیا مطلبی خلاف عقیده خود مشاهده کردید، طبق «آزادی در ویرایش برای همگان» می‌توانید ویرایش کنید نه طبق «آزادی در بیان عقاید».

در این بین، نام بخش فارسی ِ ویکی‌پدیا؛ «ویکی‌پدیای فارسی» است نه «ویکی‌پدیای ایرانی». به این معنی که علاوه بر اینکه هر فارسی زبان، و هرکه با فارسی آشناست -جدای از ملیت و مکانش- حق ویرایش در آن را دارد؛ از قوانین مربوط به دولت آن کشور‌ها نیز پیروی نمی‌کند. فقط پروژه‌ای متعلق به بنیاد ویکی‌مدیا است به زبان فارسی.

/ 3 نظر / 29 بازدید
حسین صهبافر

سلام دوست گرامی... وبلاگ شما در لینکستان بزرگ وبلاگ علمی ایران دانش ثبت شد، لطفا اگر تمایل داشتید شما هم ما را لینک کنید. با تشکر مدیر وبلاگ علمی ایران دانش[گل][گل][گل]