به مقالهٔ من دست نزن!


ویکی‌پدیا محلی برای مشارکت همگان است. مقالاتی که در ویکی‌پدیا ساخته می‌شوند متعلق به فرد خاصی نیست؛ حتی اگر مقاله در مورد خود شما (ی سرشناس) باشد. همچنین صرفا ایجاد یک مقاله برای شما مالکیت نمی‌آورد. ویرایش مقاله‌ای که در مورد شهر شماست، منحصر به شما نیست. هر کاربری حق دارد که در نوشتهٔ شما به صورت قانون‌مند دست ببرد، انشای آن را دگرگون کند، منابع معتبر اضافه کند و منابع نامعتبر را حذف کند و یا مطالب را اصلاح کند.

این جمله ایست که در هنگام ویرایش مقالات به کاربران تذکر داده می‌شود: «اگر نمی‌خواهید نوشته‌هایتان توسط دیگران ویرایش و تکثیر شود، نفرستیدشان.»

طبیعتا هرگونه ویرایشی بر طبق موازین ویکی‌پدیا خواهد بود و شما باید به این نکته ایمان داشته باشید که کاربری که در حال ویرایش مقاله است قطعا قصد کمک داشته و هرگونه تخطی، در وهلهٔ اول نیاز به تذکر دوستانه و مؤدبانه دارد نه از کوره در رفتن و فحاشی به کاربر و غرض‌ورز نامیدن کاربران ویکی‌پدیا. نگران نوشتهٔ از دست رفتهٔ خود نیز نباید بود. تاریخچهٔ تمام ویرایش‌ها و کاربرانی که آن ویرایش را انجام داده‌اند، از طریق پیوندی با همین عنوان (نمایش تاریخچه) که در بالای مقالات جای گرفته، قابل دسترسی است.

/ 0 نظر / 28 بازدید